Porady

Ile trwa mecz koszykówki?

mecz koszykowki

Czas gry w koszykówkę to jedno z fundamentalnych pytań, które pada najczęściej, gdy żona próbuje ustalić, kiedy jej mąż wróci do domu lub oderwie się od ekranu telewizora. Według regulaminu FIBA (obowiązującego także w Polsce) mecz trwa 40 minut, ale zasady amerykańskiej ligi NBA mówią już o co najmniej 48 minutach. To jednak nie koniec! W grę przecież wchodzą również… dogrywki!

Ile trwa mecz koszykówki w Polsce?

W Polsce i Europie mecze koszykówki rozgrywane są według przepisów FIBA (Międzynarodowa Federacja Koszykówki). Regulaminowa rozgrywka trwa przez cztery kwarty po 10 minut każda. Pomiędzy kwartami są dwuminutowe przerwy. Dodatkowo między drugą a trzecią kwartą jest dłuższa przerwa, wynosząca 15 minut. Czas może być wydłużony również o krótkie przerwy ogłaszane przez sędziów. Jeżeli mecz zakończy się remisem, przeprowadza się dogrywki, które trwają 5 minut z 2-minutową przerwą, aż do zwycięstwa jednej z drużyn.

• Według regulaminu mecz trwa 40 minut (z przerwami może trwać do godziny).
  • Dogrywka może trwać do 40 minut.

Ile trwa mecz koszykówki NBA?

W NBA gra w koszykówkę ma cztery kwarty, trwające po 12 minut. Podczas rozgrywki obowiązuje 15-minutowa przerwa, a także dodatkowe krótkie przerwy przeznaczane na wyjaśnienie toczących się sporów np. fauli. W czas gry wlicza się również dogrywki.

• Mecz trwa 48 minut (z przerwami może trwać ponad godzinę).
  • Z dogrywkami cały mecz może trwać nawet 2–2,5 godziny.
  • W kobiecej lidze WNBA mecz trwa 40 min (składa się z dwóch połów po 20 min).

Ile trwa kwarta w koszykówce?

Według przepisów FIBA kwarta trwa 10 min, w lidze NBA wynosi 12 min, natomiast w WNBA aż 20 min.

W przypadku meczu koszykówki 3×3 mecze trwają 10 minut i kończą się zawsze, gdy piłka jest “martwa” lub jest faul. Zegar startuje w momencie przyjęcia piłki i zatrzymuje się, gdy następuje celny rzut do kosza przeciwnika. Każda drużyna ma 12 sekund od momentu otrzymania piłki do oddania rzutu do kosza.

Autor

Treści

Cześć! Jestem Jakub i uwielbiam sport, a zwłaszcza koszykówkę. Od dziecka regularnie trenuję i oglądam mecze, śledząc poczynania największych gwiazd NBA. Poza parkietem, w wolnych chwilach lubię pisać artykuły i dzielić się swoją wiedzą oraz przemyśleniami na temat ukochanej dyscypliny.